hafthonar
14 دی 1401 - 21:41

صدور مجوز پایگاه ملی میراث فرهنگی دماوند از مطالبات مردم است

دماوند- فرماندار دماوند گفت: صدور مجوز پایگاه ملی میراث فرهنگی دماوند از مطالبات مردم است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا طاهرخانی عصر چهارشنبه در نشست شورای اداری دماوند که به حضور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد اظهار داشت: با توجه به اصالت رشته حوله بافی در دماوند برای جلوگیری از فراموشی این هنر نیاز است اختصاص بودجه از منابع ملی برای خرید ۱۰ دستگاه حوله بافی و قرار دادن در اختیار هنرمندان این رشته از دیگر مصوبات صنایع دستی باشد.

طاهرخانی گفت: در حوزه گردشگری در سطح کلان دستورات الزم صادر می‌شود اما مصوبات هنگام رسیدن به شهرستان‌ها اجرایی نمی‌شوند زیرا مدیران بانک‌ها موانعی را ایجاد می‌کنند به گونه‌ای که بسیاری از فعالان این حوزه از فعالیت در این مسیر پشیمان می‌شوند.

وی افزود: فعالان حوزه گردشگری به علت سنگ‌اندازی بانک‌ها قادر به استفاده از تسهیلات تبصره ماده ۱۸ نیستند و این کار را رها می‌کنند لذا حتماً باید در جلسات هیأت دولت تذکرات الزم به مدیران عامل بانک‌ها داده شود.

فرماندار دماوند افزود: ضرورت دارد که طی هماهنگی با مدیران جهت تبدیل هتل تاریخی آبعلی به هتل موزه اقدام شود تا از تخریب هتل جلوگیری شود. وی بیان داشت: با توجه به تعداد آثار تاریخی دماوند و قدمت بالای این شهر نسبت به دیگر شهرستان‌های استان، حضور و صدور مجوز پایگاه ملی میراث فرهنگی شهر دماوند از مطالبات شهرستان دماوند می‌باشد.

طاهرخانی در ادامه عنوان داشت: در خصوص تخصیص اعتبار ملی جهت مرمت و ساماندهی شبستان قدیمی مسجد جامع شهر دماوند و امامزاده محمد تقی رودهن و حمام تاریخی روستای لومان نیاز است دستوراتی صادر و مصوب شود. وی اظهار داشت: یکی از مصوبات سفر رئیس جمهور این بود که شهرستان دماوند به عنوان منطقه ویژه گردشگری در استان تهران شناخته شود لذا انتظار می‌رود وزارت میراث فرهنگی در این مسیر کمک حال ما باشد تا مصوبات الزام ایجاد شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 955732