hafthonar
07 بهمن 1401 - 19:15

طب ایرانی با فرهنگ و تمدن ایران رشد و توسعه پیدا کرده است

دبیر کمیته گردشگری طب ایرانی وزارت بهداشت و درمان گفت: ریشه طب ایرانی و اطبا ایران به بیش از پنج هزار سال پیش برمی گردد و طب ایرانی همزمان با فرهنگ و تمدن ایران رشد و توسعه پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گنبدکاووس محمد پناهی در نخستین کنفرانس ملی گردشگری سلامت، طبیعت گردی و طبیعت درمانی بسکی در دلنشگاه ازاد اسلامی واحد گنبدکاووس اظهار کرد: گردشگری تخصصی دارای شاخه های اصلی بوده و گردشگری سلامت  ایران دارای محورهای گردشگری پزشکی، طبیعت درمانی و کویردرمانی است.ایران اسلامی ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری سلامت داشته و وجود ۳۷۰ چشمه اب معدنی و ۲۰ تاسیسات مرتبط گردشگری درمانی می تواند شرایط لازم را برای ظرفیت های گردشگری پزشکی و طبیعت درمانی فراهم کند. 

وی تصریح کرد: یکی از شاخه های مغفول در گردشگری تندرستی و یا سلامت طب ایرانی بوده و طب ایرانی ریشه بیش از پنج هزار ساله داشته که همزمان با فرعنگ و تمدن ایران رشد و توسعه پیدا کرده است.

دبیر کمیته گردشگری طب ایرانی وزارت بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: کشور ایران دروازه تمدن پزشکی  دنیا بوده و استان گلستان دروازه تمدن گردشگری سلامت  برای کشورهای اسیایی و کشورهای همجوار است.

گردشگری پزشکی یکی از حوزه های مغفول مانده در حوزه گردشگری است

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان در این کنفرانس ملی گفت: موقعیت جغرافیایی کشور ایران اسلامی زمینه ساز رونق صنعت  گردشگری بوده و گردشگری پزشکی یکی از صنعت های گردشگری بوده که مغفول مانده است.

محمد جواد ساوری اظهار کرد: ایران جزو ۱۰ کشور برتر در برخورداری از جاذبه اای گردشگری بوده ولی در استفاده از این موهبت الهی جزو پنج کشور اخر هستیم. در استان گلستان نیز به علت ترک فعل و کم کاری مدیران در سالهای گذشته در همین جایگاه در سطح استان های کشور هستیم.
وی تصریح کرد: توانمندی شاغلین حرفه پزشکی، جذب توریسم خارجی، هزینه های ارزان درمان  و تسهیل قوانین و مقرارت  می تواند در رونق صنعت گردشگری سلامت و طبیعت درمان موثر باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان خاطرنشان کرد: برندینگ و مارکتینگ دو مقوله مهمی بوده که در صنعت گردشگری مغفول مانده است.باید این داشته ها را شناخته و به دیگران بشناسانیم.

وی ادامه داد: با وجود اینکه صنعت گردشگری در دنیا نخستین صنعت در تولید ثروت بوده اما ایران و استان گلستان با وجود ظرفیت ها و پنانسیل های بسیار خوب در این حوزه نتوانسته موفق عمل کند.

ساوری گفت: گردشگری دریایی در کنار گردشگری منابع طبیعی، گردشگری غذایی، گردشگری صنایع دستی، گردشگری سلامت می تواند به عنوان یک زنجیره کامل در جذب توریسم های خارجی تاثیرگذار باشد.

توسعه جامعه در گرو توجه به منابع مختلف آن جامعه است

متولی موقوفات مرحوم دکتر بسکی گفت: توسعه هر جامعه در گرو توجه به منابع مختلف  مانند منابع طبیعی، نیروی انسانی و بقیه ارزش های مادی ان جامعه است.

خلیل فرشباف اظهار کرد: هدف ما از برگزاری این کنفرانس این است که با استفاده از طبیعت بتوانیم تراز سلامتی انسانها را افزایش دهیم و انسانها  ضمن اینکه با ورود به طبیعت ان را تخریب نکنند در طبیعت احساس آرامش کنند.

وی تصریح کرد: مرحوم دکتر بسکی تاکید داشت که به محیط زیست اسیب نزنیم و هرکس در حدتوان خود به حفظ محیط زیست و انتقال ان به ایندگان تلاش کند.

مرکز درمان ناباروری سطح ۳ سال اینده در گنبدکاووس راه اندازی می شود

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: در گردشگری سلامت باید یک بسته کامل از خدمات درمان و سلامتی ارائه شود و ارایه این خدمات درمانی سبب جذب توریسم شود.

محمد مهدی زرگران اظهار کرد: گنبدکاووس ظرفیت های خوبی مانند راه اندازی آنژیوگرافی، انجام عمل قلب باز، راه اندازی مرکز درمان ناباروری سطح ۲ تا پایان امسال  و غیره در حوزه گردشگری سلامت داشته و می توان از این ظرفیت ها استفاده کرد.

وی تصریح کرد: وجود خیرین، انجام ارائه خدمات درمانی و قرابت و همزبانی با کشورهای همجوار از جمله عوامل مهم در جذب توریسم درمانی بوده که همه این ظرفیت ها در شهرستان گنبدکاووس وجود دارد.

بیش از ۴۰ مقاله به دبیرخانه کنفرانس ملی ارسال شد

دبیر شورای سیاستگذاری کنفرانس ملی گردشگری سلامت گفت: نخستین کنفرانس ملی گردشگری سلامت، طبیعت درمانی و طبیعت گردی بسکی با حضور مسئولان کشوری و استانی در دانشگاه ازاد اسلامی واحد گنبدکاووس برگزار شد.

سید حسن طباطبایی اظهار کرد: با توجه به فرصت کم در ارسال مقالات، استقبال خوبی شد و بیش از ۴۰ مقاله به این کنفرانس ملی ارسال شد.

وی تصریح کرد: در این کنفرانس چهار مقاله برگزیده و برتر در قالب  پنل های سخنرانی ارائه می شود و در حاشیه این کنفرانس کارگاه های مهارتی با موضوع تغذیه سالم در رستوران ها و بومگردی ها، ورزش درمانی و اصلاح حرکات اصلاحی ورزش و نقش طب ایران در اصلاح سبک زندگی برگزار می شود.

دبیر شورای سیاستگذاری کنبرانس ملی گردشگری سلامت طبیعت گردی و طبیعت درمانی بسکی خاطرنشان کرد: تعدادی از مقالات به عنوان مقالات برگزیده در قالب کتابچه چاپ و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/۸۳۰۲۱

منبع: فارس
شناسه خبر: 1001385